Kanada Bayrağı

Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında yer alan Kanada, tüm dünya tarafından hayranlıkla izlenmektedir. Kanada bayrağı tarih boyunca birkaç kez değişmiştir.

Günümüzdeki halini George F.G. Stanley’nin tasarımıyla günümüzdeki akçaağaç desenindeki halini almıştır. 1964 yılında kabul edilmiştir. Bayrak ilk defa 15 Şubat 1965 günü gözler önüne çıktı ve her yıl 15 Şubat Ulusal Bayrak Günü olarak kutlanmaya başladı.

Kanada Bayrağı Hakkında Bilgi

Kanada bayrağı yaprak şeklinde ve kırmızı beyazdır. Bayrakta akağaç yaprağı vardır.Kırmızı rengin  ortasında beyaz bir kare ve bu karenin içinde de 11 uçlu stilize edilmiş kırmızı bir akçaağaç yaprağı bulunur. Bu bayraktan önce Kanada, Britanya Kızıl Sancağı’nın çeşitli varyasyonlarını kullanmıştı.Kanada kendi bayrağını tasarlamak için 1940-1965 yılları arasında yarışmalar düzenledi.O tarifler arasında Kırmızı sancak dalgalanmaya devam etti.Başbakan Lester B. Pearson tarafından 1964 yılında kurulan bayrak komitesi üç seçenek içinden George F.G. Stanley’in akağaç desenli bayrağı geçtiler. Bugünkü bayrak 1964’te kabul edildi. Bayrak ilk defa 15 Şubat 1965 günü gözler önüne çıktı ve her yıl 15 Şubat Ulusal Bayrak Günü olarak kutlanmaya başladı.

Kanada bayrağı kırmızı fonun üzerine ortada 11 uçlu akçaağaç sembolünden oluşmaktadır. 

kanada bayrağı

Kaynak: https://www.kanadakulturmerkezi.com/kanada-bayragi.html